דף הבית             ארגונים        מאמרים           שירים          סרטונים       תמונות            קישורים         צור קשר
DEJJ         EDF             EIF             הבונים      השומר הצייר      דרור         הנוער הציוני      בני עקיבא           ביתר           במחתרת

כנס בוגרי תנועות הנוער היהודיות במרוקו


אשדוד 6.11.2008

נכבדיי, חברות וחברים יקרים

בשמי, ובשם חבריי בצוות ההיגוי, מר שמעון בית און יו"ר ברית יוצאי מרוקו, מאיר כנפו – יו"ר ארגון פעילי המחתרות, רפא בן שושן – יו"ר תנועת עודד ומר רוברט אסרף יו"ר הועדה לתיאום,
ברצוני קודם כל להודות לכם, לכל אחת ואחד שטרחו, התפנו ונענו להזמנתנו – התייצבתם בהמוניכם מי מקרוב ומי מארצות רחוקות לכבודן של תנועות הנוער. ברוכים תהיו השליחים שפעלו במרוקו ושחלקם נמצאים איתנו. הם מזמן הפכו משליחי א"י למרוקו לשליחי ואוהבי יהדות מרוקו
ברשותכם, נכבד בדקה דומייה את זכרם של חברינו בתנועה חניכים ומדריכים, שליחים וראשי תנועות .
נעלה את זכרו של מר גאדז' אדגר (Lynxclair) מחנך נוער דגול שהנהיג את תנועות הצופים והדאג' במרוקו ובצרפת. נזכור את כולם ונחבק אותם בהתכנסותנו זו. יהי זכרם ברוך !

מכובדי, חברות וחברים, שליחים ואורחים נכבדים .
כשאני מסתכל על הנוכחים לאורך כל היום בא לי לציין את שמותיהם של כל הנוכחים , מדריכים, חניכים, גרעיני הגשמה , בוגרי מכון לשעבר, אתם מהווים את ה Raison d'etre של מפגשנו זה. אך מפאת התוכנית העשירה והמגוונת וברכות אורחינו הנכבדים לא אעשה זאת.
אתם, מיטב הבנות והבנים של יהדות מרוקו, בישראל ובקהילות ישראל בפזורה היהודית. הצדקתם כל מאמץ וכל העבודה הרבה שהושקעו על ידי רבים וטובים כדי לממש כנס זה ולהצדיע לפועלכם.
אפשר לשאול, ולגיטימי לשאול - כנס זה על שום מה? ולשם מה? האם זו עוד פעולה נוסטלגית? האם אנחנו צריכים עדיין להוכיח את יופייה,גיוונה ועושרה של יהדות מרוקו? זאת אפולוגטיקה? מין " אל תראוני שאני שחרחורת..."?
האם זו שקיעה בעבר ובריחה ממציאות לוחצת ? ועוד אפשר להעלות כהנה וכהנה קושיות.

מי שיתבונן בנוכחים כאן ומי שחווה את הדיונים במליאה הראשונה אחר הצהריים יבין, אם עיניו בראשו, שנמצאים כאן חלק ממיטב הבנים והבנות של יהדות מרוקו. חניכי, מדריכי, ומגשימי תנועת הנוער במרוקו ושכל אחד וכל אחת מהנוכחים מהווים סיפור הצלחה אישי ומשפחתי ושכולם ביחד מהווים עדות חיה לסאגה החינוכית המרתקת של תנועות הנוער במרוקו.
אין ספק שעלייתם המאסיבית של יהודי מרוקו לישראל ופזורה של חלק מקהילה זו בצרפת, בקנדה בספרד בארה"ב ובדרום אמריקה עצבו הן את התפתחותה ודמותה של מדינת ישראל, תוך תרומה משמעותית לעוצמתה ולחוסנה, והן בפזורה בה החיו ונתנו נשימה נוספת לקהילות היהודיות במקומות הקליטה אליהם הגיעו.

מי שלא יבין מאילו מקורות ינק ציבור זה את ערכיו וחיוניותו, את מחויבותו לעם ישראל ולמדינת ישראל לא יוכל לתפוס נכונה את התהליכים והמעשים שהביאו אותנו עד הלום.
בנרטיב ההיסטורי של מדינת ישראל הנבנית, תופסים מקום נכבד העלייה ההמונית ובעיותיה. המעברות, קשיי הקליטה וה"סאלח שבתי" למיניהם. בתודעה הלאומית נצרבו אירועי ואדי סאליב, הפנתרים השחורים אך גם המפעל האדיר של עיירות הפיתוח, הקמתם וביסוסם של חבלי התיישבות בלכיש, בתענכים בגליל ובפרוזדור ירושלים , חגורת הביטחון של התיישבות זו שהבטיחה את גבולות המדינה ומימשה את פזור האוכלוסין במרחבי הארץ.
כמו כן, חקר היצירה הרבנית העשירה והמדהימה, המסורת המוסיקלית , שירת הבקשות, חג המימונה, התזמורת האנדלוסית הישראלית על יצירותיה ופיוטיה, המטבח המרוקאי כל אלו כבר הפכו לנכסי צאן ברזל של ההוויה והחוויה הישראליים.
אין כיום תחום מחיי החברה, הכלכלה, הביטחון, האקדמיה החינוך והתרבות שיוצאי מרוקו וצאצאיהם אינם משולבים בו ולעיתים - כמובילים.
עם זאת, בנרטיב עשיר ומגוון זה, לא תמצאו דבר וחצי דבר על פעולתן, היקפן, עוצמתן והשפעתן של תנועות הנוער על חיי הקהילה במרוקו על הכרעתן שתהפוך את העלייה לישראל לדרך המלך של יהדות מרוקו.
נצדיע לראשונים, צעירים אמיצים שעוד בטרם סיומה של מלחמת העולם ה -2 , מייסדים מערכת ציונית כללית ובעיקר לנוער היהודי : כוונתי לארגון "שרל נטר" בראשותו של אלפונסו צבח על כל שלל פעילויותיו : הספורטיביות, התרבותיות, המסורתיות והסוציאליות, שמטרת כולן לחשל את הנוער היהודי במרוקו, להעמיק את זיקתו לעם היהודי ,לשפתו ולתרבותו ולספק את הכלים להתמודדות בחיים המודרניים, כשישראל וציון עומדים במרכז .
נצדיע לארגונים כחובבי השפה, מגן דוד, טרומפלדור , בן יהודה ועוד ששמשו מקור והשראה לצמיחתן של תנועות הנוער. נצדיע לשליחי א"י שבאו למרוקו, התאהבו ביהודיה ופיתחו מערכת חינוכית ציונית ראויה לציון.
ריבוי התנועות הקהילתיות והחלוציות: הצופים, והצופות, הדאז' שייסדו יחד היחידות העממיות הUP- , הבונים - אחוד הנוער החלוצי, דרור , השומר הצעיר, הנוער הציוני, בני עקיבא ובית"ר . ריבוי זה דרבן והתסיס את הנוער וכולם יחד חיזקו את הזיקה והקשר לעם היהודי והציתו את דמיונם של אלפי נערים ונערות מסביב לרעיון הציוני ולהגשמה החלוצית.
אתם, השחקנים המרכזיים של סאגה חינוכית זו ולכם נצדיע ונוקיר.
יהדות מרוקו ומדינת ישראל חבים לכם הערכה, הוקרה והצדעה.By Roger Derhy - home page - ?????? - ??????? - ?????? - ??????? - ????? - ?????? - ??????? - ???????